Login Register

Answer

Variance Analyses

$9.99


ACC122 FinalExam -Problems (10 points each) 6.      Nexus Star Inc. produces various kinds of oils. One of its product, Product X, is made from castor oil, beeswax, aloe vera, and a base compound. For the next 12 months, the company's purchasing agent believes that the cost of ingredients will be as follows: Ingredient Standard Cost Castor oil $6.50 per gallon Beeswax $4.83 per pound Aloe vera $18.50 per gallon Base compound $20.00 per gallon The direct labor time standard is 3.50 hours per unit at a standard direct labor rate of $12.00 per hour. The standard overhead rates are $15.00 per direct labor hour for the standard variable overhead rate and $13.00 per direct labor hour for the standard fixed overhead rate. a. Using these production standards, compute the standard unit cost of direct materials per unit if it takes 0.50 gallon of castor oil, 1 pound of beeswax, 0.25 gallon of aloe vera, and 1 gallon of base compound to produce one unit of product X. Round values to two decimal places. b. Using the standard unit cost of direct materials per case determined in (a) and the production standards given for direct labor and overhead, compute the standard unit cost of one unit of product X.